İçeriğe geç

İzmir’de CHP mi Ak Parti mi (1)

Ak Parti yeni ve flaş icraatlara, CHP de birbirinden ilginç muhalif çıkışlar yapmaya devam ediyor.

Şimdilerde İzmirlinin merak ettiği soru şu:

Bu işin sonu nereye varır?

Yerel seçimlerde hangi parti ne kadar oy ve kaç belediye başkanlığı alır?

En çok merak edilen ve yeni yasayla yetkileri daha da arttırılacak olan Büyükşehiri / Bütünşehiri hangi parti kazanır?

Hükümet, geçen on yıl içinde çok önemli icraatlar yaptı. Bunları bir kenarda saklı tutalım. Son aylarda da çok önemli kararlar aldı. Örneğin 3.500.000 üniversite öğrencisinin ödediği harçlar kaldırıldı. Adaletsiz vergi yükünün önemli bir kısmı, üniversitede öğrenci okutan ailelere yüklenmişti. Öğrenci harcı son otuz yılın en insafsız uygulamalarından biriydi. Çok eleştirilen bu uygulamaya Ak Parti hükümeti son verildi.  

Son 30 yılda öğrenim harcının kaldırılması için bine yaklaşan öğrenci eylemi ve protestosu yapıldı. Yaşananlar ne de çabuk unutuyor.

Harcı ödeyecek parayı bulamadığından okuma hakkını yitiren yoksulların sayısı ise ayrı bir araştırma konusu.

Harç konusunda Ak Parti önce her başvuru yapana hem burs hem de harç kredisi hakkı tanıdı. Bu yıl da üniversite kayıtları başlamadan harçları kaldırdı. Okumakta olan ve bu yıl üniversiteye yeni başlayan toplam 3,5 milyon öğrenciye oldukça önemli bir mali destek sağladı.

Türkiye’nin üçüncü büyük kentinde seçimlere hazırlanan Ak Parti İl Teşkilatı, bu kadar önemli bir hükümet icraatını halka anlatacak hangi organizasyonu yaptı?

Kocaman bir “Hiç!”

Ak Parti İzmir İl Teşkilatı kocaman bir “Hiç!” yaptığından olmalı ki, İzmir’de hükümetin 3,5 milyon öğrenciye yaptığı ekonomik destek değil de; sokaklarda “ikinci öğrenimden neden harç alınıyor” eylemleri konuşuldu! İnsanlar o kadar rahatsız edildi ki, halk kendi arasında “Haberlerde dinlediklerimiz yalanmış, harçlar kalkmamış, baksanıza gençler isyanda!” diye konuşmaya başladı. 

Bir parti teşkilatı ne işe yarar?

30 ilçe, 2.000’i aşkın mahalle yönetimi, il yönetiminin başlatacağı kampanyayı bekliyor!  Bir de 350.000 üyemiz var, deniyor. Sormak lazım, bu kadar teşkilat görevlisi ve 350.000 üye ne işe yarar?

Bu kadar kişi bir partiye üye yapılır da, bu üyelerle ne yapılmaz?!!!

30 – 40 provokatör, katıldığı her toplanın tadını kaçırırken…

CHP gibi muhalif partiler kamuoyunu yanlış bilgilendirirken…

Son derece haklı olunan bir icraatta Ak Parti İl Teşkilatı, ilçe ve belde teşkilatlarını, mahalle yönetimlerini ve 350.000 üyeyi seçime hangi stratejiyle ve hangi eğitimlerle hazırlıyor?

Bilen, duyan, gören var mı?

CHP, doğru-yanlış demeden neyi anlatmak istiyorsa onu İzmirliye inandırıyor. Bunun birçok örneği var. Yıllar öncesine gitmeye gerek yok. CHP’nin son altı ayda kamuoyuna taşıdığı konulara bakıldığında ne demek istediğim çok iyi anlaşılacaktır:

CHP İzmir il örgütü “Ak Parti hükümeti Alsancak Stadyumu’nu yıkacak, yerine AVM yaptıracak” diye şayia çıkardı. 16-20 yaş grubundan binlerce genci mobilize etti, günlerce imza toplattı “Stadyumuna sahip çık!” diye.

CHP İzmir il örgütü, İzmirliye vermek istediği mesajı, özellikle gençler üzerinden başarı ile verdikten sonra, Sayın Binali YıldırımBizim böyle bir çalışmamız yok!” dediyse de derdini kimseye anlatamadı. Çünkü bu konu Sayın Bakana geç intikal ettirildi, o da kampanyanın başında değil de, bitimine yakın bir zamanda ancak konuşabildi.

Bu konuda asıl açıklama yapması gereken Ak Parti İzmir İl Teşkilatı ne yaptı?

Kocaman bir “Hiç!”

Belki kendi aralarında konuşmuşlardır ama o da, konuşulduğu yerde kalmıştır.

———————————– ———

Kategori:2012

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir