İçeriğe geç

Ali Engin mi Ö. Cihat Akay mı (3)

CHP İzmir il ve ilçe örgütleri yönettikleri belediyeleri konuşma yerine; hükümeti eleştirme konusunda çok daha başarılılar. Bu siyaset tarzını birçok kez test eden ve olumlu sonuç alan CHP, Ak Parti tavrını değiştirmediği sürece bu minval üzere siyaset yapacak.

Ak Parti il başkanı Sayın Ömer Cihat Akay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu gördüğünde yanaklarından öpmeden bırakmıyor. Eli elinde yanak yanağa verdiği mutlu siyasetçi pozları, siyasi çevrelerin hafızasına kazınmış durumda.

Ak Parti, sık sık tekrarladığı mutlu siyasetçi pozlarının semeresini 9 Eylül törenlerinde hamdolsun devşirdi!

Kibarlık bizimkinden kalsın, diyeceğim ama ne CHP il başkanı Sayın Ali Engin’de ne de önceki il başkanları, Ak Partili bir bakana veya milletvekiline bu samimiyetin zerresini göstermedi.

Hakketen CHP İzmir’e hep kaba saba kişileri mi il başkanı yapıyor yoksa siyaset bu tür ortamlarda rakibine mesafeli durmayı mı gerektiriyor, varın onu siz müzakere edin!

Ali Engin, il başkanı olduğu günden beri, dokunulduğunda her tarafından farklı sesler çıkaran CHP’de, yanlış anlaşılmalara neden olabilecek, tabanının kafasını karıştıracak açıklamalardan ve davranışlardan hep uzak durdu. İyi bir il başkanı portresi çizdi. Dışarıdan görünen bu.

CHP Genel Merkezi 11.09.2012 tarihinde İstanbul Sheraton Otel’de düzenlediği toplantıda yerel seçimlerde kullanabilecekleri projeleri tartıştı. Tunç Soyer de bu toplantıya, küçük bir ilçe de olsa “5 hedef ve 41 projeyle ‘Geleceğin Türkiye’si-Seferihisar’ı” projeleriyle katıldı.

CHP il başkanı Ali Engin, genel merkezin proje çalışmalarıyla yetinmedi, mükemmel bir adım daha attı.  13-14 Ekim 2012 günlerinde İzmir’de “Projeni al da gel!” oturumlarında projesi olan her İzmirliyi katkı yapmaya davet etti.

Bu çalışmanın bir il başkanı tarafından kamuoyuna duyurulması, yapılması ve sonuçlandırılması tek kelimeyle harikaydı.

Ak Parti’nin genel seçimlerde Türkiye genelinde kullandığı “Hedef 2023” ve İzmir için hazırlanan “35 İzmir 35 Proje”sine karşı CHP, hem Türkiye’de hem de İzmir’de ciddi bir yanıt vermeye hazırlanıyor.

7 gün 24 saat teşkilatın başında duran ve partinin bütün birimlerine komut verme yetkisi olan bir il başkanı, yanak yanağa verdiği pozların 9 Eylül semerelerini nasıl devşirdiği ortada iken, bir veya birbuçuk yıl sonra yapılacak yerel seçimlere, çok geçmeden daha da önemlisi Cumhurbaşkanlık seçimlerine, bu iki seçimin psikolojik sonuçlarının büyük ölçüde etkili olacağı 2015 milletvekili seçimlerine dönük hangi sonuç alıcı etkinliğe öncülük yapmaktadır, merak ediyorum.

İzmir’de propaganda ve beyazı siyah gösterme becerisi, örgütlerdeki kalifiye yönetici sayısı, kullandığı siyaset dili, fısıltı basınındaki tiraj üstünlüğü, kriz çıkarma ve yönetme kabiliyeti, kazanma hırsı ve inancı konularında CHP, Ak Parti’den önde.

CHP’nin İzmir’deki en büyük sorunu genel merkezin İzmirli CHP’lileri kaale almamasıdır. Kılıçdaroğlu’nun asla bir Tayyip Erdoğan olmaması da önemli bir eksikliktir. Üçüncüsü ise İzmir’de hariçten gazel okumaya başlayan Gürsel Tekin vakası!

Yerel seçimlere daha bir-birbuçuk yıl var. Bugünkü durumdan hareketle şunu söyleyebilirim ki CHP, İzmir’de önde görünüyor!

Bakalım, yakın gelecek bizleri nasıl etkileyecek!

————————————–

Kategori:2012

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir