İçeriğe geç

Ak Parti’de şans kimlerden yana

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçimlerine oldukça iddialı hazırlanan Ak Parti, bu seçimde farklı denebilecek bir vitrin oluşturacak:

1-Genel Başkanla siyasette aynı yolda yürüyen, seçen ama seçilemeyen “başörtülü” kadınlar, eğitim düzeyleri ve oy potansiyelleri dikkate alınarak buna İzmir’de dahil, belediye başkanlığı veya seçilebilecek sırada meclis üyeliklerine aday gösterilebilecekler. Örneğin her yönetim kurulunda görev alan Vahide Yılmaz, bu seçimlerde iyi bir sırada meclis üyesi olabilir.

2-Yine kadın aday sayısının artırılacağı Ak Parti’de Neşe Edebali’nin, yararlı olabileceği bir ilçeden aday gösterileceği bilgisine ulaşabildim. Buna diğer kadın adayları da ekleyebiliriz. Örneğin Gülsüm Satoğlu ve Fatma Özen gibi. Bu arada özellikle meclis üyelikleri için sırada oldukça yetenekli çok sayıda bayanın olduğunu da belirtmem gerekir.

3-Türk toplumunun dezavantajlı insanları olarak bildiğimiz Romanlara, meclis üyeliklerinde özel bir kontenjan tanınacağı roman açılımı ve demokratikleşme paketinden de anlaşılıyor. Her adayda temsil edeceği il ve ilçeye uygun bir eğitim düzeyi aransa da Romanlarda sadece temsil kriteri gözetilecek.

4-Sekiz Alevi Çalıştayı ile Cumhuriyet tarihinde benzeri olmayan hazırlıkları yapan Ak Parti’nin bu seçimlerde “sıfatı anılmadan” Alevileri iline ve ilçesine göre belediye başkan adayı, toplumsal temsiline göre de il ve ilçede seçilebilecekleri sıradan meclis üyesi adayı yapılması bekleniyor. Bu konuda kamuoyu beklentisini unutmamak lazım. Ak Parti’nin âkil adamları bu fırsatı kaçırmayacaklarını biliyorum.

5-Kürtlerin en çok oy verdiği parti Ak Parti ise bu konuda bir sorun yaşanmayacağı kesin. Adayların Kürt veya Türk olduklarından çok; siyasal kültür ve temsil kabiliyetleri öne çıkacaktır. Bunu bilmekte yarar var.

6-Gençlik kolları üyesi kadın-erkeklerin de bu seçimde önemli sorumluluklar üstleneceği açık bir şekilde duyurulduğuna göre bizim bir tahmin yapmamıza gerek yok.

7-Hepsi için söyleyeceğim çok önemli alt başlıklar var ki; hiçbir aday adayı bunu göz ardı etmemeli:

a-Bir çocuğu ikna edebilecek siyasal kültürü olmayan aday adayları, listeler açıklandığında üzülmemeli.

b-Bu işi parayla hallederim diyenler, paracıklarını eşleri ve çocuklarıyla harcamalılar. 

c-Özellikle İzmir’de CHP’li seçmenin çoğunlukta olduğu kahvelere, pazarlara, köylere, derneklere… gitme cesareti olmayanlar ve yüzlerinin akıyla konuşmalarını yapıp halkla helalleşemeyenler kendilerine de, Ak Parti’ye de, doğal olarak İzmir’e de yazık etmesinler!

——————————–

Kategori:2013

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir