İçeriğe geç

Erdoğan’ın zekâsı?

Ak Parti, seçim başarısını öncelikle Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a borçlu. Bir de onu bir nota geriden izleyen Binali Yıldırım ve Metin Külünk’e… Bu başarıda Genel Başkan Prof.Dr.Davutoğlu’nun ve merkezden taşraya kadar teşkilatların hepsinin ciddi payı var, bunları görmek gerekir.

Kamuoyu ile “erken genel seçim” öngörüsünü paylaşan Binali Yıldırım ve bu görüşünü ekranlarda sıklıkla paylaşan Metin Külünk’ün ne kadar büyük bir risk aldıklarını görmek lazım. Başarısız olunsaydı, topun ağzına konulacak ilk kişiler bunlar olacaktı.

Kıyamet de Sayın Erdoğan’ın üzerine koparılacaktı!

Ama olmadı.

***

Herkesin zekâsı kendisine! Ama bazılarının zekâsı var ki, dışarıdan bakıldığında hakikaten sıradan! Farklı bir zekâsının olduğuna ilişkin bir emare yok!

Tecelli eden sonuca bakıldığında da sanki o zekâ, başka kimsede yok gibi! 

Erdoğan’ı 1987’den beri sürekli izleyen yerli ve yabancı pedagog, psikolog, nörolog, iktisatçı ve maliyeci, matematik ve fizikçi… var… parti içinden ve dışından anlaşılmaya çalışılan biri.

Buna rağmen Sayın Erdoğan’ın zihin haritası hala çıkarılabilmiş değil!

Yanlış anlaşılmasın, Erdoğan en iyi matematikçimiz, iktisatçımız, hatta siyasetçimizdir demiyorum! Eğer bunlardan biri olsaydı muhalifleri Erdoğan’ı, 21. Yüzyıl imkânları ile iki seçimde sandığa gömerlerdi! 

Umarım haddi aşmıyorumdur:

Anladığım kadarıyla Erdoğan, Mahmut Paşa esnafı gibi 5 x 5 sorusuna hemen “25!” cevabı veren biri değil… Alıyorsa 15’le başlayıp 20’de anlaşan… Satıyorsa 40’dan başlatıp 30’da pazarlığı bitiren bir zekâya sahip!

Anlayacağınız sevgili dostlar, alırken de satarken de kazanan biri!

Bu çoğu uzmanın atladığı bir zekâdır! 

Oysa Erdoğan’da bundan fazlası var:

O siyasette 1 + 1’in 2 etmediğini düşünen bir siyasi zekâyı kullanıyor! Bu da gözlerden kaçan bir özelliğidir.

Bunlara; Erdoğan’ın çok iyi bir halk gözlemcisi olduğunu da eklersek, eskilerin tabiriyle “ünsiyet yeteneği” üst düzeyde.

Soruyu tekrarlarsak;

Erdoğan toplumsal olayları ve siyaseti nasıl aklediyor, sorusuna bizim verebileceğimiz cevap netleşmiş oluyor:

Mahmut Paşa’nın ticari aklı x siyasi akıl x toplumsal gözlem ve diyalog = Recep Tayyip Erdoğan!

İşte size Erdoğan’ı ele veren formül!

Kamuoyuna ikramım olsun!

***

İzninizle bu formülü kullanmak isteyenlere kısa bir hatırlatmada bulunayım:

1-Her üç yeteneği bir araya getirmek için sakın “toplama işlemi (+)” yapmayın. Çünkü üç ayrı kişiden bir Erdoğan çıkmaz! Hatta araya yüksek matematikçi, nükleer fizikçi ve mikrobiyolog… alıp bir ekip oluştursanız da bir Erdoğan etmez! Ne yapıp edip en azından üç yeteneğin bir kişide olduğu lider bulmanız gerekir ki, buna matematik diliyle arkadaşlar “çarpma işlemi (x)” denir. Yani bu özelliklerin hepsi bir kişide olacak!

2-Pek dikkate alınmayan bir konu daha var:

Başarıya inanmış olmak!

Moralini asla bozmamak!

Yılmamak!

Adınız hastaya çıksa da bildiğiniz yolda ısrarla yürümek!

3-Kısa kesip son uyarımı da yapmış olayım: “Erdoğan formülü”nü bir doktora danışmadan uygulamayın; aksi bir durumda bünyede “asabiyet” yapabilir!

Bilmem anlatabildim mi?!!! 

Meraklısına yardımcı olabildim mi?!!! ——————-

Kategori:2015

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir