İçeriğe geç

Kanserden öl daha iyi; korona senin neyine!

Her yıl dünyada kanserden 9 – 10 milyon kişi ölüyor, kimsenin umurunda değil! Koronadan ölenlerin sayısı 50 bini bulmadan 8 miyara yakın insan evlerine kapandı. İşsizlikle başlayan ekonomik kriz ise ileri boyutta! Dünya medyasında aylardır korona tek haber!

Nasıl oldu, neden oldu, kim yaptı, neden yaptı… demeyin!

Olanlar oldu bir kere!

Olanların neresindeyiz, dahası var mı… ondan da emin değiliz!

Kalp krizinden ölenlerin kireçlenip gömülmesi ne kadar doğru ise dünya ekonomisi korona sebebiyle çöktü feryatları da o kadar gerçek dışı!

***

Türü ne olursa olsun, her krizin yarattığı fırsatlar vardır.

Her dönemde ve toplumda, servetini krizlere borçlu olanlar olağanüstü gelişmelere hazır yaşar. Adeta tam teşkilatlı hazır kıta gibi.

Ekonomik, sosyal veya siyasal, fark etmez, kriz doğal olarak 8 – 10 yılda bir çıkar!

Krizleri yönetebilenler, kriz çıkmadığında ise kendileri çıkarır. Bundan da emin olabiliriz. Çünkü krizler, kimilerine büyük servet transferi, bazen de iktidarı ele geçirme fırsatı sunar.  

Krizi kollamak bir yaşam tarzıdır. Bana inanın!

***

Lokal krizler bile önemli fırsatlar sunarken, tarihte örneğine rastlanmayan küresel korona krizinin sağladığı servet transferi, yer yer iktidar değişikliklerine, daha da ileri giderek “düzen değişiklikleri”ne kapı ve pencere aralayacaktır.

2020’nin ilk beş ayında yaşadığımız krizler, hazırlığı olanlara her türlü tarihsel fırsatı sundu. Önümüzde heyecan verici bir yedi ay daha var. Allah korusun! Bizleri nelerin beklediğini de yaşayarak göreceğiz!

Kriz günlerinde “halkı korumaya” çalışanlara tanık olduk.

Rakiplerinden kurtulmaya çalışan fırsatçıları da gördük.

Bir de, işi pişkinliğe vurup krizi “yalan rüzgârı” ile atlatmaya çalışanlar oldu ki pes doğrusu!   

***

ABD yanıyormuş…

Geçen yıl ABD polisi geniş yetkisini kullanarak binden fazla kişiyi öldürmüş…

Halk sokaklara dökülmüş…

Duyduklarıma inanayım mı?!

ABD’deki sokak hareketleri İngiltere’ye sıçramış!

Sıçramış dediğime bakmayın, taşınmış demek daha doğru!

Korona günlerinde transfer olan servetin miktarı şimdiden bir trilyon doları geçti. Milyarlarca dar gelirli ve orta sınıf insanının uğradığı zarar ve çok az kişinin elde ettiği global kazancın ne miktarda olacağı ancak yıl sonuna doğru tahmin edilebilecek.

Ama daha önemlisi ise 2021 sonuna kadar siyasette yaşananlar olacak!

***

Hiçbir gerçek gizlenemez. Tüm dünyada burnundan soluyan yoksullaştırılmış halk yığınlarının alev topuna dönüşmesi için Amerika’daki gibi “gerçek bir haber”in ortaya saçılması yetecektir.

Bazen bir işportacının kendisini yakması, bazen bir polisin, bazen de bir kamu çalışanının yaptığı “haksız bir uygulama”… kitleleri çileden çıkarabilir.  

2020 sonbaharında başlayacak olan erken veya vaktindeki seçimlerle birçok devlette yönetici kadro değişeceğe benziyor. Kimse korona krizinin yoksullaştırdığı seçmenlerin eski kafayla oy kullanacağını beklemesin.

***

Bugünlerde sıklıkla duyabiliriz:

Emperyalistler… Faşistler… Vandallar… Teröristler… Dış güçler… Küreselciler…

Diz çökmeyeceğiz… Boyun eğmeyeceğiz… Üst aklın uşakları…

Daha sert suçlamalar da yapılacaktır. Fakat geniş halk kitleleri bunu umursamayacaktır. Çünkü, mevcut iktidarların nasıl oluştuğunu, kimlerin nasıl seçildiğini bilenlerin öfkesi, siyasal iktidarlardan çok, bu kadroları ülkelerinin başına bela edenlere olacaktır.  

Kategori:2020

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir