İçeriğe geç

Ak Parti’de karar yeter kriteri

Ak Parti, bugünlerde üç milyon seçmeni olan İzmir’e il başkanı arıyor. Aylardan beri yürütülen görüşmeler, tartışmalar, müzakereler, kulisler, açık ve gizli oylamalar… Daha pek çok girişim oldu… Sonuç, başladığımız noktadayız! 

Genel merkezde İzmir hakkında bir karar henüz oluşmadı.         

İzmir nasıl bir kent?

İzmir’de kimler yaşar, temsilde adalet nasıl ve hangi adayla sağlanır?

Birleştirici lider kim olabilir; Ahmet veya Mehmet mi yoksa İzmir’e hitap eden kişi ve kadrosu mu?

Soruları çoğaltarak kafa karışıklığı yaratmadan ilke olarak ,“ olmazsa olmazlar” ı görmeye çalışalım:

1-İzmir’de seçmenin %51 kadın ama %100’ü erkekmiş gibi düşünülüyor! Ne kadar ilginç değil mi? Bulunacak hangi erkek (!) aday, İzmirli kadın seçmene olumlu mesajlar verebilecek?

2-Seçmenin tamamı Türkiyelilerden oluşuyor ama nedense at nalı gibi bir gerçek göz ardı ediliyor: Ak Parti’de adı il başkan adayı olarak geçenler arasında Doğu ve G.Doğu kökenli kimse yok! Neden? Milletvekili adayları arasında istedikleri yeri bulamayanların cesareti mi kırıldı, bunun yakın gelecekte doğuracağı sorunlar olmayacak mı?

3-Ak Parti demokratikleşme ve insan hakları bağlamında iki önemli açılım yapmıştı; bugünlerde unutulmuş olsa da. Hatırlatmam gerekecek: Alevi ve Roman açılımı! Bulunacak hangi il başkanı, siyasi geçmişiyle toplumu Alevisi ve Romanıyla kucaklayacak sıcak duruşları sergileyecek?

4-İzmir’de küsurat partileri eridikten sonra Ak Parti ile CHP arasındaki makas iyice açıldı,  fark 7 puana çıktı. Soru şu: Hangi il başkan adayı CHP ile Ak Parti arasındaki %7’lik oy farkını kapatmaya liderlik yapacak? İzmir’in il ve 30 ilçe teşkilatına hangi siyasi geçmişi, birikimi, saha çalışması ve inandırıcı stratejisi ile önderlik yapacak? 

5-Günlük yaşantısı ile ortalama İzmirliye hitap edebilecek aday hangisi?  İl başkanı adaylarının iyi insanlar olduklarında kuşku yok.

İl başkanlığı seçim süreci bir şekilde sonuçlanacak.

Yukarıda kısaca değindiklerimle şimdilik yetinmek istiyorum. Başkanlık süreci, sorunlara çözüm olacak şekilde mi sonuçlanacak yoksa rahatsızlıkları derinleştirecek mi, göreceğiz.

Açıkça görünen şudur:

Karar yeter kriteri bulununcaya kadar son söz söylenmeyecektir. Eğer Ankara’dan şu tablo görülebilseydi sonuç çok daha erken ve isabetli alınabilirdi:

Önem sırasına göre öncelikleri kısaca sıralarsak;

1-Seçmenin %51’i kadınlara hitap eden bir kadının il başkanlığında

2-CHP’den bıkmış, çıkış yolu arayan mutedil %10-15 seçmene sıcak mesajlar verebilecek,

3-Türkiye’nin 7 bölgesini kucaklayan sahici önderlerden oluşan,

4-Kürtleri,

5-Özellikle Romanları,

6-Hasseten Alevileri temsil eden,

7-Her platformda Ak Parti’yi ve kadın sorunlarını temsil edebilen toplam 49 kişilik asil ve 50 kişilik yedek üyeden oluşan sosyolojik alt yapısı sağlam bir liste Ak Parti’ye ve İzmir’e hayırlı hizmetler yapabilir.

Ama derseniz ki, biz her şeyi düşündük, gerekli ayarları yaptık, bir erkeğe etek giydireceğiz, bunları o yapacak!

Ne diyeyim, eyvallah derim, siz daha iyisini bilirsiniz!

——————————

Kategori:2012

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir