İçeriğe geç

Ak Parti armut mu topluyor?!

Önceki iki yazımızda Prof.Dr.Ekmeleddin İhsanoğlu ile nelerin planlandığını ve amacının cumhurbaşkanı seçilmek olmadığını yazmıştık. Özetle;

İhsanoğlu üzerinden 2015 seçimlerine hazırlanıldığı ve büyük bir ittifakla hem Ak Parti’nin iktidarına son verilmek hem de Erdoğan’ı Çankaya’da etkisizleştirmek istendiğini belirtmiştik.

Ak Parti, yeni dönemin sancılarını yaşarken bir yandan da eksikliklerini gidermeye ve başarılarını sürdürmeye çalışacaktır. Partinin sancıları:

1-Ak Parti, 23 milyon seçmenin oy verdiği bir parti. Oy verenlerin beklentileri ile Erdoğan sonrasında “Halimiz nice olur!” kaygısına kapılanların beklentileri örtüşmüyor.

2-Ak Parti’nin zayıf karnının bir kısmında “Paralel yapıya” beklenen tepkiyi göstermeyen vekiller var. Bunları da “halimiz nice olur” kaygısı taşıyanlara ekleyebiliriz.

3-Ak Parti çatısı altında kesintisiz üç dönem vekillik yapanların sayısı 70’den fazla. Önceki partileriyle beraber 6-7 dönemdir vekil olanlar bile var. Bunların son dönemi ve bir kısmı zırhsız günlere hazır değil. En azından başka bir partide siyasete devam etmek isteyebilirler. Bu da önemli bir sorundur.

4-Yeni genel başkandan dolayı bir veya iki dönemdir vekil olanların bir kısmı da “gelecek” telaşına kapılabilir. Yumuşak karnın bir kısmını az da olsa bunlar oluşturuyor.

5-Mahalli İdarelerde başarısız sonuçlar alan iller, Cumhurbaşkanlık seçiminde de başarısız olurlarsa o illerin vekillerinin risk altıda olduğu söylenebilir.

Ak Parti bu sorunları yaşarken, bir de elleri armut toplamayanlar var. Acaba bunlar neler düşünüyor, bir de buna bakalım: 

1-Ak Parti’de, Parti’yi iktidarda tutmak ve 2023 Hedeflerini zenginleştirerek gerçekleştirmek isteyen güçlü bir kadro var. Bu kadronun amacı ile 23 milyon seçmenin beklentisi aynı. Bunu da net olarak ifade etmek gerekir. 

2-Üç dönemdir vekillik yapanlar, başarılı iseler ya partinin üst yönetiminde ya da bakan yardımcılığı gibi daha nice makamlarda görevlendirilebilirler. Bu sorun aşılabilir.

3-Güçlü bir genel başkanın Ak Parti’nin başına geçmesi demek, Parti’nin büyüme trendinin devam etmesi, oyun 23 milyonun üzerine çıkması demektir. Bazıları partideki etkin pozisyonunu kaybetse de paniğe kapılmaya gerek yok. 

4-Başarılı bulunmayan bazı vekillerin ve yöneticilerin tekrar aday gösterilmemesi, şahısları üzebilir. Siyasetin doğal bir sonucudur, güçlü bir genel başkan bu sorunu da aşar. İnsanları mutlu etmenin tek yolu vekil yapmak değildir. Yeter ki, Parti’nin yükselişi devam etsin.

5-Paralel yapı, içinde yer alacağı ittifaka, bazı Ak Partilileri davet edecektir, bunda kuşku yok. Her davet alan vekili elde tutmak zordur. Kaçanlar “Halka şikâyet edilecektir”.

6-55 milyon seçmenin en az yarısı, hatta yarıdan fazlası, potansiyel Ak Partilidir. Yeter ki, Parti’nin başında seçmene güven veren bir Genel Başkan olsun. Bu, her sorunu aşmanın ön koşuludur.

7-Ak Parti, seçmene sunduğu 2023 Vizyonunu zenginleştirerek oyunu 23 milyonun üzerine çıkarabilir. Söylemin zenginleşmesi, seçmene güven verecektir. Bu da tedavi edici ilaçlardan biri görülebilir…  

Ak Parti’nin sorunları nasıl aşacağını sıralarken, sanki güven veren güçlü bir genel başkan adayı varmış gibi yazıyı sonlandırdık.

Gerçekten böyle bir aday var mı yoksa bir temenni mi?

———————————————————–

Kategori:2014

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir