İçeriğe geç

Yaşadığım günler

Türkiye gerçek gündemi ile bir türlü yüzleşemiyor. Herkesin kendine göre bir şikâyeti var! Lütfen insafla bakmaya çalışalım; bu sorunların hangisi Türkiye’nin geleceğiyle ilgili?

Önce şuna bir karar verelim:

Bugün konuşulanların hangisi 10 yıl sonra önemli olacak?

Sözüm, ileri görüşlülüğüne güvenenlere.. 20 yıllık projeksiyonlar yapsınlar, bugünün hangi sorununu 20 yıl sonra hatırlamak isteyecekler, biraz düşünsünler?

Ben derim ki, siz siz olun, havanın puslu olduğu günlerde 10, hatta 20 yıl sonra karşınıza çıkabileceğini düşündüğünüz, önemli gördüğünüz sorunlar üzerinde yoğunlaşın!

Israrla yazmak istiyorum:

Türkiye şu an övünmesi gereken genç nüfusunu ne yapıp edip katma değer üreten bir sektörde çalıştırmak zorundadır.

Hepimizin geleceği buna bağlı.

İşsizlik sorununu ciddiye alamıyorsak veya yeteri kadar kafa yoramıyorsak, bilelim ki,bugün konuştuklarımızı 20 yıl sonra hatırlayamayacağız. Ama bugünün gençlerini 20 yıl sonra yaşlı yoksullar olarak karşımızda bulabileceğiz! 

Bu manzara hepimizin ortak felaketi olacak!

İçinde hardal tanesi kadar vatan, millet, yurttaş sevgisi, din, iman, Allah, kitap korkusu, inancı taşıyan her kim ise geleceğimizin ekonomik ve sosyal zenginliği ve garantisi olabilecek çalışabilir nüfusu bir şekilde imarda, sanayide, ticarette, ağaçlandırmada, tarımda, hayvancılıkta, madenlerde, yüksek teknolojide, sağlıklı gıdada, online hizmet sektöründe, sanatta, edebiyatta, basın-yayın, tv, internet sektöründe… yaratıcı her etkinlikte, birinden zevk alamıyorsa diğerinde çalışabilecek, gelir getirebilecek, ülke ekonomisine katkı yapabilecek alanlarda çalışmalarına bir şekilde katkı yapsın.

Hükümetler; vergi gelirlerinin artmasını, isyansız ve ihtilalsiz, istikrarlı bir ülke görmek istiyorlarsa, çalışabilir yaştaki kadın-erkeği kimseye muhtaç olmadan gelir sahibi olabilecekleri, herkesi mutlu edebilecek bir işe yönlendirmek zorundadırlar.

Piyasa ekonomisinin yararına ve gücüne inanan biriyim. Kamunun hiçbir iktisadi faaliyeti piyasa ekonomisinin dengelerini bozacak uygulamalarının yanında da olamam. Ama şunu da unutmayalım ki, piyasa ekonomisi Türkiye’nin 10, 20 yıl sonraki sorunlarına kafa yormaz. Buna çare de aramaz!

Bu nedenle hükümetler; teşvik, kredi desteği, faiz indirimi, vergi indirimi, gerektiğinde muafiyeti uygulayıp bir şekilde ekonomik dengeleri bozmadan tam istihdamın yolunu bulabilmelidirler. ———————————————————–

Kategori:2014

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir